İpek Açar

İpek Açar

“Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi” şarkısıyla herkesi gözyaşına boğan, ülkemizdeki en güzel duygusal şarkıların sahibi ve maalesef ki yakalandığı kanser hastalığı neticesinde hayata gözlerini yuman Kayahan’ın son eşi olan İpek Açar hastalığı sürecinde eşi Kayahan’a olan samimi ve vefalı desteğiyle bilinir. Sevilen sanatçı Kayahan’ın üçüncü eşi olan İpek Açar 1975 senesinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Lise Öğrenimini Kadıköy Anadolu Lisesinde tamamlayan İpek Açar küçüklüğünden beri şarkı söylemek ister ve bu duyguyu hiçbir zaman içinden atamaz. Hayat serüvenine çok şanslı bir şekilde başlıyor İpek Açar. Çünkü dönemin en iyi sanatçılarından birisiyle tanışıyor. Yani Kayahan’la… Ünlü sanatçıya vokalistlik yapmaya başlayan İpek Açar aynı zamanda Kayahan’ın da gözdesi oluyor. Bir süre sonra ikili arasındaki bu sanatsal ilişki daha bir anlam kazanarak kuvvetli duygusal bağa dönüşüyor ve çift birbirine aşık oluyor.

Bir süre birlikte hayat süren ikili sonunda evlilik kararı alarak dünya evine girer.Aslında bu evlilik Kayahan’ın üçüncü evliliği oluyor. 1949 yılında İzmir’de dünyaya merhaba diyen büyük sanatçı Kayahan, çocukluk dönemlerini ve delikanlılık çağlarını Ankara’da geçirmiştir. İlk evliliğini ise gerçekleştiren Kayahan dünyasını lisedeki aşkı Nur Açar ile birleştirmiştir. Liseli zamanlarında tanıştığı bu aşkı ile hayatını birleştiren Kayahan, Nur Açar ile olan tanışmalarını anlatırken gençlik zamanlarını yad ediyor. Ankara’nın en güzel diskoteklerinde sahne alan ve henüz lise çağında olan Kayahan dönemin en güzel bestelerini ve şarkılarını dillendiriyordu. Sesi ve gitar çalışıyla izleyicileri kendisine hayran bırakan büyük sanatçı bu sırada beste sahasında da kendisini göstermeye çalışıyor, beste konusunda kendisini en az sesi kadar geliştirmeye çalışıyordu. Gün gelir ki Kayahan lisede arkadaşlarıyla oturuyorken ilk eşi olacak olan Nur Açar ile tanışır.

Tanıştıkları gün tarihler 10 Aralık 1968’i göstermekteydi. Kayahan bu tarih için aklından ve kalbinden hiç çıkmadığını söyleyerek o tarihin önemini vurguluyordu. O sıralar ilk eşi Nur Açar ortaokulda dönemlerinde ve son sınıf okumaktaydı. Kayahan’ın kendisi ise eşinden biraz daha büyük yani lise çağlarındaydı. Aralarındaki fark bu kadarken tanışırlar ve Kayahan’ın kendi ifadeleriyle aklından ve kalbinden bir daha çıkmayan Nur’dan başka bir kızı gözü göremez artık. Üç yıl boyunca birbirlerine olan bağı sevgili olarak sürdüren ikili 1972 senesinde nişanlanma kararı alarak evlilik yolunda ilk somut adımı atarlar. Akabinde gelen 2 senelik bir nişanlılık sürecinin ardından çift evlenerek dünya evine girer. Büyük bir aşkla başlayan Kayahan’ın bu evliliği maalesef 1991 senesinde son bulur ve ikili ayrılır. Sanatçı çiftin bu evlilikten Beste adını verdikleri bir kız çocukları olur. Hayatında üç evlilik yapmış olan ünlü sanatçı Kayahan ilk eşinden boşandığı doksanlı yıllarda kariyerinin en parlak dönemlerini yaşamaktaydı.

Tabii sahnelerde boy gösteren ve sesiyle dinleyicileri tesir altına alan sanatçı özel yaşamıyla da insanların dilinden düşmemekteydi. Kimi tarafından özgürlük addedilirken kimi kesim tarafından yadırganan bir durumla kızı Beste’nin annesi Nur ile evli olduğu zamanlarda başka bir kadına aşık olur ünlü sanatçı. Ankaralı olan ve güzelliğiyle dönemin gözdelerinden olan Lale Yılmaz’a tutulu kalan Kayahan kendisine olan aşkı yazdığı meşhur Sarı Şeker adlı şarkıyla dile getirir. Bu şarkı kısa bir müddet içinde tüm Türkiye’yi etkiler ve dilden dile dolaşarak gönülleri mest eder. İlk eşi ve lise aşkı olan Nur Açar’dan Lale Yılmaz’a duyduğu sevdadan dolayı boşandığı söylenen Kayahan boşandıktan kısa bir süre sonra Lale Yılmaz ile hayatını birleştirir. Dünya evine giren Lale Yılmaz ve Kayahan çiftinin nikah şahitliğini ise Turgut Özal ve eşi Semra Özal yapmıştır. Fakat ne yazık ki büyük bir tutkuyla birleşen bu çiftin evlilik süreci sadece bir yıl sürebilmişti. Ünlü çift seneler 1993 gösterdiği zamanlarda yollarını ayırarak boşandı. Bir hayli evlilik macerası geçiren Kayan’ın son evliliği ise son eşi olan İpek Tütek(Açar) ile olur.

Kendisinin vokalisti olan İpek Açar ile dünyasını birleştiren Kayahan’ın yapmış olduğu bu evlilik o dönem çok ses getirmişti. Çünkü Kayahan ve eşi İpek arasında epeyce yaş farkı bulunuyordu. Eşi İpek Açar 1978 tarihinde dünyaya gelmişken meşhur sanatçı Kayahan 1949 senesinde doğmuştur. Yani ikili arasında 29 sene vardı. Evliliğin bir diğer ilginç yanı ise Kayahan’ın ilk eşi olan Liseli aşkı Nur Açar’dan olan kız çocuğu Beste ile son eşi İpek Açar’ın arasında yalnızca bir yaş fark vardı. İpek Açar ve “Bizimkisi Bir Aşk Hikayesi” şarkısının sahibi Kayahan Gömeç’te yaptırdıkları ve adına “Gönül Köşküm” dedikleri bir evde hayatlarını birleştirerek evlendi. İpek Açar ile olan evliliği medyada çok söz konusu olurken Açar’ın kendisi ve ailesi bu konuyu hiç sorun etmemiştir. Fakat aradaki 29 yaşlık bir farktan dolayı çiftin anlaşamayacağı devamlı vurgulanıyordu. Söylenenlere inat mutlu mesut bir şekilde hayatlarını sürdüren çift bu mutluluklarını bir çocuk dünyaya getirerek katlamak istiyorlardı.

Aldıkları kararlar neticesinde dünyaya bir kız çocuğu getiren çift bu kız çocuklarına Aslı Gönül gibi şiirsel bir ad koyarak evliliklerini huzurla taçlandırdı. Bütün herkesin çok kısa süreceği düşünülen İpek Açar ve Kayahan evliliği tam 22 sene sürdü. Uzun yıllar sürebilecek olan bu çifti maalesef Kayahan’ın yakalanmış olduğu Kanser hastalığı ayırıyor. Yaşı bir hayli olan Kayahan’ın rahatsızlanmasına karşılık büyük bir vefa ve sevgiyle eşinin yanında kalan İpek Açar nikah masasına oturduklarında birbirlerine vermiş oldukları “Hastalıkta, sağlıkta, iyi günde ve kötü günde…” sözünü tutarak en zor zamanlarda birbirlerine destek oldular. Kayahan’ı son demlerine kadar yeni doğmuş bir bebek gibi el üstünde tutarak bakan vefalı eşi İpek Açar, 3 Nisan 2015 yılında Kayahan’ın hayata gözlerini yummasıyla adeta yıkılıyor. Kendi ifadeleriyle 22 yıl birlikte hayat sürdüğü ve etrafındaki insanların eleştirilerine aldırmaksızın büyük bir tutkuyla bağlı olduğu eşi Kayahan’ın vefatından sonra onun yokluğuna alışması bir hayli zor olmuştu.

Kayahan ile olan mutluluğunu bir çocukla taçlandıran İpek Açar vefatının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen hala Kayahan’ın yokluğuna alışamadığını vurguluyor. Ölüm acısını kalbinde bir kor gibi taşıyan eşi İpek Açar, Kayahan ile birlikte oturdukları ve çocuklarını büyüttükleri evden taşındığını belirtiyor. Evin her odasında her köşesinde Kayahan ile olan hatıralarının olduğunu ve gün içinde hangi odaya gitse gözünde maziden bir karenin canlandığını ifade eden İpek Açar bu acıya dayanamadığını söyledi. Vefatının ardından eşi Kayahan’ı her yıl anarak hatıralarını canlı tutmak isteyen İpek Açar, kötü olan şeyleri değil iyi olan hatıraların anılmasını istediğinden dolayı kutlama törenlerini Kayahan’ın ölüm tarihi olan 3 nisan tarihinde değil de Kayahan’ın doğum tarihi 29 Mart’ta gerçekleştirmeyi planlıyor. Günümüzde sahnelerde veya TV’lerde gördüğümüz sanatçıların evlilikleri genelde kısa sürüyor. Kayahan’ın ikinci evliliğini saymazsak diğer iki evliliği bir hayli uzun sürmüş. İpek Açar’ın kendisine olan vefası ve sevgisi onu Kayahan’a sıkı sıkıya bağlamıştı. En zor zamanlarında eşinin yanında durarak birçok insana güzel bir mesaj veren İpek Açar güzel bir evlilik için yaşın öneminin olmadığının en güzel göstergesi.

İpek Açar Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir