Murat Boz

Murat Boz

 

Son günlerde Acun Ilıcalı’nın sunduğu ve büyük bir ilgi ile takip edilen “O Ses Türkiye” müzik yarışmasında jüri üyeliği yapan Murat Boz, yarışmadaki doğallığı ve yaptığı esprilerle adından epeyce söz ettirmektedir. Başarılı bir pop star olan Murat Boz, 7 Mart 1980 Karadeniz Ereğli(Zonguldak) doğumludur. Cafer-Ayşe Nedret Boz çiftinin oğlu olan sanatçı, ilk ve orta öğrenimini Karadeniz Ereğli-Zonguldak’ta tamamlamış ve akabinde İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak 1995 yılında İstanbul’a gelmiştir. 1999 yılında ise, Bilgi Üniversitesi Jazz Vokal Bölümü’nü burslu olarak kazanmış ve buradaki eğitimini tamamlayarak İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü’ndeki eğitimine 2003 yılında başlamıştır.

Murat Boz, ilk profesyonel sahne deneyimini Milliyet Gazetesi’nin 1998 yılında düzenlediği liseler arası müzik yarışmasına katılarak yaşamış ve yarışmada en iyi erkek solist dalında Türkiye birincisi olmuştur. Uzun süre Tarkan’ın vokalistliğini yapan Murat Boz, bunun yanında Cemal Reşit Rey ve Atatürk Kültür Merkezi gibi salonlarda verilen konserlerde de vokal yapmıştır. Önceleri Grup Rapsodi grubunun solisti olan popçu, 2006 yılında çıkardığı ilk single ile Türk Pop Müzik dünyasına girmiştir.

Albümünün çıkış parçası olan “Aşkı Bulamam Ben” o yıllarda müzikseverlerden tam not almıştı. Hemen ardından 2007 yılında ise, ilk albümü olan Maximum’u çıkarmıştır. Bu albümüyle o yıl, En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçı dalında Altın Kelebek, İstanbul Fm ve Kral TV Video Müzik ödüllerini almaya hak kazanmıştır. Albüm çalışmalarına 2008 yılında “Uçurum”, 2009 yılında “Şans”’ı yayınlayarak devam etti. Albümündeki “Gümbür Gümbür”, “Her Şeyi Yak”, Para Yok” ve “Özledim” şarkılarına klip çekti. Ayrıca “İki Medeni İnsan” adlı şarkısında Soner Sarıkabadayı ile de düet yapmıştır. Şarkı söylemeyi, hayvanları ve yüzmeyi çok seven sanatçıi Tarkan, Emel Müftüoğlu, Hande Yener, Nazan Öncel, Zeynep Dizdar, Nilüfer. Shakira, Zeynep Mansur, Grup Hepsi ve Burcu Güneş gibi sanatçıların da ablim ve konserlerinde görev almıştır.

Bunlarla birlikte ayrıca, Kola Turka İstikbal ve Mcdonalds’ın reklam müziklerinin seslendirilmesini de Murat Boz yapmıştır. 2014-2015 yıllarında Acun Ilıcalı’nın yapımcılığını ve sunuculuğunu yaptığı “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında, Eser Yenerler ve ÖzgÜ Namal ile birlikte jüri üyeliği de yapmıştır. Murat Boz, ilk evliliğini 2008 yılında Alman vatandaşı ve o dönem menajeri olan Eliz Sakuçoğlu ile yapmış ancak bu evlilikleri 2012 yılında Diyarbakır Hazro Asliye Hukuk Mahkemesinde anlaşmalı olarak boşanarak sona ermiştir. O Ses Türkiye’deki jüri üyeliğine 2011 yılında başlamış ve 2015-2016 yılları arasında bu görevini, Ebru Gündeş, Hakan-Gökhan ve Hadise ile birlikte yapmıştır. Acun Ilıcalı’nın hazırlayıp sunduğu yarışmada halen Sibel Can, Hadise ve Gökhan-Hakan ile birlikte jürilik yapmaya devam ediyor. Murat Boz müzik dışında birçok sinema filminde de rol almış ve filmlerde gösterdiği performanslarla sinema dünyasında da adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Sanatçının ilk filmleri olan “Küçük Aptalın Büyük Dünyası, Ay Hadi İnşallah, Allah Beni Böyle Yaratmış” ve başrollerini Cezmi Baskın, Büşra Pekin ve Şinasi Yurtsever’le paylaştığı “Hadi İnşallah” ile büyük beğeni kazanmıştır. Yıllar sonra karşılaşan iki kardeşin hikayesinin anlatıldığı “Kardeşim Benim” isimli sinema filminde Burak Özcivit ve şuan sevgilisi olan Aslı Enver ile başrol oynadığı sinema filmi 2016 yılının Ocak ayında vizyona girmiştir. Hem müzik alanında hem de sinemada başarılı bir grafik çizen Murat Boz, şu sıralar Aslı Enver ile birlikte seviyeli bir beraberlik yaşadığı ve iki ünlü çiftin evlilik yolunda emin adımlarla ilerlediği biliniyor.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir