Naşide Göktürk

Naşide Göktürk

Bir şair, söz yazarı, besteci ve şarkıcı olan ünlü sanatçı Naşide Göktürk 1965 senesinin Nisan ayında İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. İstanbul’un en güzide mekanlarından birisi olan Büyükada’da çocukluk yıllarını geçiren Göktürk’ün şiire karşı olan tutkusu ta çocukluk yıllarına dayanır. Çocukluk yıllarını Büyükada’da geçiren ünlü sanatçı buradan aldığı ilhamla kendince birçok şiir kaleme almıştır. Bir süre muhasebe işiyle meşgul olan ünlü sanatçı Ankara’da bir kafe işleterek hayatını idame etmiştir. Sezen Aksu’ya yazdığı ve Sezen Aksu’nun da dillendirdiği sözleri hala gönüllerde yer edinmiştir. Ardından sektörde bulunan birçok şarkıcıya da söz yazarak kalpleri mest eden şarkıların gizli kahramanı olmuştur. Kitaplarla, cümlelerle geçen hayatı 2015 yılının Temmuz ayında aldığı kanser haberiyle hüzne boğulur.

Kanserle elinden geldiğince mücadele eden ünlü söz yazarı Ağustos 2016 yılında hayata veda eder. Hastalığı ağırlaştığı için son bir ayını Bodrum Acıbadem’de tedavi altında geçiren Naşide Göktürk’ün doktoru Onkolog Hilmi Ege yaptığı basın açıklamasında sanatçının vefatı ile ilgili konuşmuştu. Bir yıl önce koyulan kanser teşhisi nedeniyle tedavi altına alınan Naşide Göktürk’ün genel sağlık durumu iyiye gitmediği için bir süredir hastanede kontrol altında tutulduğunu belirten Onkolog Hilmi Ege, ünlü sanatçının yapılan bütün müdahalelere rağmen kurtarılamadığını belirterek bütün yakınlarına baş sağlığı dilemişti. Nereye Defnedildi? Naşide Göktürk’ün en iyi arkadaşlarından olan ve dostlukları 20 yılı aşkın süredir devam eden ve sanatçının son albümlerinden olan “Çocukluğumu Uçuruyorum” adlı yapıtın da yapımcısı Niran Ünsal, Naşide Göktürk’ün vefatının ardından muhabirlerin sorularını yanıtlarken Anadolu Ajansına verdiği bilgilerde ünlü sanatçının Bitez’deki cenaze merasiminin ardından oradaki kabristanlıkta defnedileceğini vurguladı.

Dostunun vefat haberiyle adeta yıkılan Niran Ünsal ölümünün ardından kendisi için, hüzün dolu sözler sarf etti. Biz seni kaybetmedik dostum diyen Ünsal, kendisinin eserleriyle devamlı yaşayacağını, Naşide’nin hayatını değil, hayatın Naşide’yi kaybettiğinin altını çizdi. Ünlü Sanatçının Son Notu Yürek Burktu Naşide Göktürk’ün samimi dostlarından ünlü ses sanatçısı Onur Akay, merhumenin hastanede kontrol altına alınmadan bir gün önce evinde yazdığı bir notu paylaşarak sevenlerini hüzne boğdu. 5 Ağustos 2016 tarihli not, Naşide Göktürk’ün hastaneye yattığı 6 Ağustos tarihinden bir gün önce yazılmıştı.Hayatını şiire ve cümlelere adayan Naşide Göktürk’ün yazdığı birkaç kelimelik satır aslında çok şey anlatıyordu. “O Kalem Kırık Zaten, Şimdiden By Bay” diye yazdığı notla sanki geleceğini görmüş gibiydi. Notu bırakarak çıktığı eve bir daha geri dönemeyeceğini hissetmiş miydi bilinmez ama sanatçı ruhlu insanların birkaç sözle çok şey anlattığını bu hüzünlü satırlarda görebiliyordu herkes.

Niran Ünsal’ın Söyledikleri Duygulandırdı Söylemesem Olmaz adlı bir programa katılan Naşide Göktürk’ün eski dostlarından sanatçı Niran Ünsal, vefalı dostunun dünyaya veda edişinin ardından hissettiklerini tüm izleyici ve dinleyicilere aktardı. Naşide için söyledikleri gerçekten anlamlıydı. Müzikle uğraştığı süreçlerde Naşide’nin işini en iyi şekilde namuslu ve dürüst bir biçimde tamamladığını vurguladı. Naşide Göktürk için kendisinin manevi ablası olduğunu not düşen Ünsal, müzik camiası için söylenen orada gerçek dostluklar, samimi arkadaşlıklar yoktur cümlesini tamamen yıktıklarını, tüm klişelerin yanında yirmi yıllık bir samimiyet birikimlerinin olduğunu ifade etmişti. Ünlü söz yazarı Naşide Göktürk ile son bir bir buçuk yıldır çok az bir müddet ayrı kaldıklarını söyleyen Ünsal, son zamanlarında her şeyi paylaştıklarını hüzün içinde bildirdi. Ünsal’ın söylediklerine göre Naşide Göktürk uzun zamandır bodrumdaydı.

Yaz dönemlerinde Bodrum gibi tatil beldeleri ünlü isimlerle dolup taşmasına rağmen kendisinin yanında çok az kişi vardı. Böyle bir vefasızlığın kendisine ağır geldiğini bildiren Ünsal onu hiçbir zaman yalnız bırakmamaya çalıştı. Bugün Naşide için kapıyı çalan ölümün yarın bizler için de çalacağını vurgulayan Ünsal zor zamanlarda insanların yanında olunmayacaksa neden yaşıyoruz diyerek sitemlerini belirtti. Bu camiada gerçek manada “Sanatçı” kelimesini hak eden çok az kişi olduğunu vurgulayan Ünsal, Neşide Göktürk için tam anlamıyla işinin ehli bir sanatçı olduğunu belirtti. Neşide Göktürk’ün arkadaş çevresi yasa boğulurken aile efradının ne kadar hüsran içinde olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Yaşı epeyce geçmiş olan annesi Nimet Hanım için Neşide kaç yaşında olursa olsun küçük bir çocuktu. Evlat acısı dünyadaki acıların en ağırıdır. Neşide’nin ablasını da birkaç yıl önce kaybeden anne Nimet Hanım Neşide’nin de bu dünyadan göçmesiyle epeyce yıkıldı. Duygularını bu şekilde ifade eden Niran Ünsal, ebediyete uğurladıkları dostu için bol bol dua istedi.

Neşide Göktürk İçin Paylaşılan Bazı Mesajlar: Ünlü söz yazarı için arkasından yazılan duygu dolu mesajların hepsi de birer şiir niteliğinde. Sevdikleri Neşide Göktürk’e olan hislerini cümlelere dökerek bir nebze olsun rahatlamaya çalıştı. Bir arkadaşı kendisi için bir şaire ait olan “Ölümün olduğu yerde daha ciddi ne olabilir ki?” sözün paylaşarak Allah’tan rahmet diledi. Bir dostu da kendisi için, bizleri sonu nerede olduğunu bilmediğimiz bir durakta beklemeye gitti diye duygularını ifade etti. Hayatını dolu dolu geçirmeye çalışan Neşide Göktürk yazdığı şiir kitapları ve ürettiği albümlerle yüreklerin sesi olmuş bir sanatçıydı. 1994 yılında çıkardığı Yüreğim Rehin albümündeki, albüm adını taşıyan şarkıyla birçok insanı tesir altına almıştır. Özellikle şarkı sözlerinin son mısralarında yer alan “Gitme Ne Olursun” mısraı bütün dinleyicilerin gönlünde yer edinmiştir.

İlginçtir, Yüreğim Rehin albümünden iki yıl sonra çıkardığı diğer albümün adını da “Yüreğim Hala Rehin” olarak veren sanatçı için acaba o iki senede neler değişmedi? Şarkının sözlerine baktığımızda bir ayrılık sancısı görmekteyiz. “Yüreğim Hala Rehin” diyen sanatçı son mısraya kondurduğu “Benim olmalıydın” cümlesinden anladığımız kadarıyla derin bir ayrılık sancısı yaşanmış.Bu albümden sonra çıkardığı Kan Kırmızı albümünde ise yine hasret temasını işleyen Naşide Göktürk bu şarkısında yine duygu dolu cümlelere yer vermiş. Sevgiliye hitaben “Hasretin kan kırmızı” diyen Naşide Göktürk, özlem duygusundan yüreğinin kanadığını vurgulamak için “kanıyorum yar” diyip sitem etmiş. Ürettiği albümlerin şarkılarında ya maziye hasret ya da kaybolup gidenlere özlem var. Şarkılarını dinlemeseniz bile bunu albümlerine koyduğu addan anlayabiliyorsunuz. 2001 yılında çıkardığı albüme “Kimsem Yok” adını koyan Neşide Göktürk, bundan üç yıl sonra çıkardığı albüme ise “Unutmak İstiyorum” adını koymuş.

Sanatçının son albümünün adı ise “Çocukluğuma Uçuyorum” olmuştu. Acaba bu son albümüne isim koyarken çıkardığı son albümü olduğunu hissediyor muydu ki ona böyle manidar bir isim koymuş. Sadece müzik konusunda yetkin olmadığını faklı sahalarda da üretkenliğini ortaya koyduğundan bahsettiğimiz sanatçının birçok şiir kitabı bulunuyor. Sanatçının ilk şiir kitabının adı “Sesimi Ateşe Verdim” şeklindeydi. Lirik şiirlerle dolu bu kitabının ardından çıkardığı kitaba Son Çaylar adını veren yazar yine lirizm ağırlıklı sözleriyle şiir severlerin yüreğine dokunmuş. Burada ilginç bir noktaya rastlıyoruz ki sanatçı Neşide Göktürk, çıkardığı bir şiir kitabına ilk albümün adını vermiş. “Yüreğim Rehin” adlı kitapta ise önsöz olarak manidar cümleler yer alıyor. İnsanların onu hep şarkılarıyla dinlediğini söyleyen ön söz bundan sonra dizeleriyle sizinle beraber olacak diye devam ediyordu.

Naşide Göktürk Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir