Petek Dinçöz

Petek Dinçöz

Şarkılarıyla pop müziğinin önde gelen isimlerinden bir tanesi olan Petek Dinçöz’ün asıl adı Didem Ezgü’dür. Annesinin ismi Esra Süay Toğuş, babasının ismi ise Müjdat Farhi Ezgü’dür. 1980 yılında dünyaya gelen Petek Dinçöz İzmir’de bulunan Sağlık Hastanesinde dünyaya gözlerini açmıştır. Beş yıl süreyle anne ve babasıyla birlikte yaşayan Dinçöz’ün anne babası maalesef ayrılma kararı alır. Öğrenim hayatını yarıda kesen Petek Dinçöz ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra eğitime devam etmemiştir. Çocukluğundan beri cıvıl cıvıl bir ruh haline sahip olan Dinçöz daima ışıl ışıl giyinmeyi seven bir yapıya sahip. Kendi ifadeleriyle Sibel Can gibi çok iyi bir dansçı, Türkan Şoray edasıyla hanımefendi, Gülben Ergen gibi cilvesi yerinde ve de Hülya Avşar gibi çok akıllı olmak isteyen Dinçöz’ün hayalinde hep iyi bir sanatçı ve dansçı olmak vardı.

Sahne kariyerine aslında bir güzellik yarışmasıyla başlayan Petek Dinçöz 17 yaşına geldiğinde büyük bir cesaretle Kıbrıs’ta düzenlenen güzellik yarışmasına katıldı. Yaşına göre büyük bir başarı elde eden Dinçöz bu güzellik yarışmasında ikinci oldu. Elde ettiği bu zaferin ardından içindeki sahne ateşi daha da güçlenen Petek Dinçöz 1998 senesinde mankenlik yapmaya başladı. Mankenliğe başladığı 1998 senesi içinde ise En Güzel Fiziğe Sahip Manken olarak seçildi ve bu seçimin ardından yıldızı iyice parlayan Dinçöz tanınır hale gelmeye başladı. Her geçen gün tanınmaya başlayan Petek Dinçöz ilk olarak İbrahim Erkal’la birlikte Televizyon karşısına çıkar. Sanatçı İbrahim Erkal’ın Sırılsıklam adlı klibinde rol oynayan Petek Dinçöz burada sergilediği güzelliği ile döneme damgasını vurmuştur.

Bu Sırılsıklam şarkısı ve klibi döneme damgasını vurunca zamanın en iyi dizi yönetmenlerinden olan Temel Gürsu Sırılsıklam temalı bir dizi yapmaya karar verir. Bu dizi’de İbrahim Erkal ve Melis Yamalıoğlu başrolleri paylaşırken, Petek Dinçöz de birçok bölümde yer almayı başarmıştır. Sırılsıklam dizisi ilk bölümünden itibaren reyting rekorları kırarak yayınlandığı akşamlarda seyirciyi ekrana kilitlemiştir. Show TV ekranlarında seyirciyle buluşan bu dizi 32 bölüm olarak yayınlanmıştır. Bu dizinin ardından 2000 yılında farklı bir dizide yer alan Dinçöz Samim Değer ve Temel Gürsu’nun yönettiği yapımcılığını ise Erler Film çatısı altında Türker İnanoğlu’nun üstlendiği Zehirli Çiçek adlı dizide yer aldı. Bu dizide Tuğba Özay ve Çağla Şikel’le birlikte rolleri paylaşan genç oyuncu, oyunculuk kariyerinde başarılı adımlar atmaya devam etmiştir. Dizi sahasında performansını yükselten Petek Dinçöz aynı yıl içinde sunuculuk klasmanında da yer almaya başladı.

2000 yılında Mehmet Ali Erbil tarafından sunulan yılların eğlence programı Çerkıfelek’te yardımcı sunucu olarak görev yapan Dinçöz bu program sayesinde de ününe ün kattı.Mankenlik ve sunuculuk tecrübelerinin ardından yeni bir sahaya adım atan Petek Dinçöz mankenliği bir kenara bırakarak sanatçı olmaya karar vermiştir. Sahibi Günay Tuncel olan bir mekanda sahne almaya başlayan Dinçöz burada şarkılar söyleyerek dinleyicilerin gönlünü mest etmiştir. Bu sahnede gösterdiği performansın akabinde “Bende Kaldı” adlı albümü piyasaya süren Dinçöz büyük bir başarı yakalamıştır. Zamanın en çok dinlenen şarkıcılarından olmayı başaran sanatçı attığı bu adımla mankenlik kariyerinin de önüne geçmiştir. Albüm başarısının ardından Maksim’de sahne almaya başlayan Dinçöz assolist olarak burada görev almıştır.

Müzik camiasında giderek ilerleyen Petek Dinçöz 2003 yılında haftada en çok sahne alan bayan sanatçılardan birisi olan Gülben Ergen’in ardından haftada beş konserle ikinci sırayı aldı. Aradan bir yıl geçtikten sonra Fenerbahçe Futbol Kulübü taraftarları tarafından yapılan dev bir ankette sanatçı Petek Dinçöz “En Güzel Fenerbahçeli Bayan Şarkıcı” olarak seçildi. Gerek futbol taraftarlarınca gerekse halk tarafından sevilen bir sanatçı olan Petek Dinçöz Foolish Casanova ve Okşa şarkıları ve klipleriyle iyice meşhur oldu. Mehmet Ali Arbil’in yönettiği Çarkıfelek programında yaptığı sunuculuk kariyerine ara veren Petek Dinçöz sunuculuk kariyerine 2008 yılında tekrar dönmüştür. O yıl TV’de yayınlanan Arım Balım Peteğim adlı sabah programını sunan Petek Dinçöz’ün bu programı izleyiciler tarafından beğenilen bir yapım oldu. Ardından bu program Show TV ekranlarından Star TV’ye geçiş yaptı.

Beyazıt Öztürkle bütünleşen talk şovlardan olan Beyaz Şov’un 11 Ocak 2008 tarihli programında sürpriz bir gelişme yaşandı. Bir televizyon yapımcısı olan Can Tanrıyar yıllardır ilişkisini sürdürdüğü Petek Dinçöz’e Beyaz Şov’da evlilik teklifi yaptı. Sürpriz bir şekilde oluşturulan bu organizasyonda çiftin Nikah şahitliğini Kanal D Haber Genel Müdürü (Merhum) Mehmet Ali Birand ve dönemin RTÜK Başkanı Zahid Akman yaparken çiftin nikahını da sürpriz evlilik teklifi için orada hazır bulunan Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal kıydı. Fakat ne yazık ki büyük bir görkemle dünya evine giren yapımcı Can Tanrıyar ile sanatçı Petek Dinçöz çifti 2010 yılında yollarını ayırarak boşandı. Bu boşanmanın üzerinden 4 yıl geçtikten sonra Petek Dinçöz 2014 yılında Ispartalı bir iş adamı olan Serkan Kadoğlu ile hayatını birleştirerek evlendi. Dinçöz’ün bu evlilikten İrfan Aslan isminde bir oğlu oldu.

İkinci evliliğini gerçekleştirdiği sırada Türker İnanoğlu’nun yapımcılığını üstlendiği Erler Film adına yapılmış olan Roman Havası adlı dizide oynayan usta oyuncu Petek Dinçöz, Oya Başar, Levent Ülgen gibi isimlerle oyunculuğunu pekiştirdi. Genç kariyeri boyunca birçok başarıya imza atan güzel oyuncu gerek albümleriyle gerek oynadığı film ve dizilerle gerekse aldığı ödüllerle seyircinin gönlünde yer edinmiştir. Petek Dinçöz’ün Bazı Albümleri: İlk albümü Kervan Plak tarafından çıkartılan Petek Dinçöz bu albümüne Bende Kaldı adını vermişti. Son albümü olan Milat ise 2013 yılında dinleyicilerle buluşmuştu. 13 yıllık şarkıcılık kariyerinde 20 adet albüm çıkartan genç sanatçı başarıdan başarıya koşmuştur. In The Eyes, Vibe&Rate, Bana Uyar, gibi single’lar çıkartan Dinçöz “Çekil” adındaki albümünü dijital satış olarak sunmuştur. Petek Dinçöz’ün oynadığı bazı film ve diziler: İbrahim Erkal’la oynadığı kliple aynı adı taşıyan Sırılsıklam adlı diziden sonra birçok diziden teklif alan Petek Dinçöz, Zehirli Çiçek, Teyzanne, Nehir, Roman Havası gibi pek çok yapımda yer alarak ününe ün katmıştır. Petek Dinçöz’ün Aldığı Bazı Ödüller: Kariyeri boyunca pek çok alanda başarı gösteren genç sanatçı birçok ödül alarak değişik başarılara imza atmıştır.

Bende Kaldı albümüyle 2002 yılında En İyi Çıkış Yapan Sanatçı Ödülünü kazanan Dinçöz, Kısmetsizim şarkısı ile de 2003 yılında düzenlenen 9. Kral TV Video Müzik Ödülleri gecesinde En İyi Fantezi Kadın Şarkıcı ödülüne layık görülmüştür. Sunmuş olduğu Arım Balım Peteğim adlı sabah programı ile de başarıyı yakalayan Dinçöz bu program sayesinde 2008 yılında Yılın En İyi Sabah Programı ödülüne hak kazanmıştır. Kördüğüm şarkısı ile birlikte 2006 yılında en iyi maxi single ödülünü alan Petek Dinçöz 2012 yılında da sunduğu Çarkıfelek programından dolayı Yılın En İyi Sunucusu ödülüne liyakatli görülmüştür. Kariyerine erken yaşlarda başlayan Petek Dinçöz kullandığı sosyal medya hesapları vasıtasıyla hayranlarıyla daima beraber. Özellikle instagram hesabındaki paylaşımlarından görülen kadarıyla kendisi hem iyi bir sanatçı hem de çok iyi bir anne.

Petek Dinçöz Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir