Saruhan Hünel

Saruhan Hünel

Saruhan Hünel doğum tarihi olarak bilinen 7 ocak 1970 tarihinde İstanbul’un şirin ilçelerinden fatihte ailesinde ilk çocuk olarak dünyaya gelmiştir. Gerçek adı olarak Muharrem Saruhan Hünel olarak bilinmektedir. Aile yapısına bakıldığında anne tarafının Bağdat’tan göç etmek suretiyle Türkiye’ye yerleştikleri Arap kabilesinden oldukları görülmektedir. Yine aile yapısı bakımından baba tarafının Arnavut kökenli ve Selanik göçmenlerinden olduğu Saruhan Hünel biyografisi incelendiğinde bilinen gerçeklerdendir. Ailesinde bulunan sanatçılardan olan Türk sanat müziği sanatçısı 1977 doğumlu Aslı Hünel bulunmaktadır. Eğitim hayatı olarak mecburi ilköğretim çağını bitirdikten sonra lise çağına geldiğinde kendi tercihi olarak seçmiş olduğu meslek lisesi tekstil bölümünde öğrenim görmüştür. Lise dönemini bitirmesinin ardından üniversite hayatına geçiş için yaptığı hazırlıkların sonunda işletme fakültesini Marmara üniversitesi bünyesinde kazanmasına rağmen devam etmeyerek hayata en kısa yoldan atılmanın yollarını aramaya başlamıştır.

Bu arayış içerisinde mankenlik mesleğini kendisine daha uygun hissederek mankenlik kursuna başlamıştır. İş hayatına fiziğini ve görünümünü kullanarak mankenlik mesleği ile başlamış ve bu alanda iyi seviyelerde yükseliş elde etmiştir. Saruhan Hünel 20 yaşlarına geldiğinde mankenlik mesleğinin de etkisi ile film ve dizi çekimlerinde görev almaya başlamıştır. Mankenlik kursu sırasında diksiyon ve güzel konuşma konularında da kendini ilerleten Saruhan hünel bu sayede dizi ve film setlerinde aranan isimlerden olmuştur. 1990 lı yıllarda TRT kanalında yayınlanmak üzere çekilen tarihi filmlerde rol almasının ardından film ve dizi dünyasına sağlam bir giriş yapmıştır. TRT filmleri olarak çekilen tarihi konu içerikli filmler Saruhan Hünel için kolay roller olup bu çalışma alanlarında herhangi bir zorlanma hissetmemiştir. Her Türk erkeği gibi dizi ve film çekimleri sırasında askerlik çağının gelmesiyle Saruhan Hünel vatani görevini yapmak üzere askere gitmiştir.

Askerlik görevinin bitiminin arkasından ilk dizi teklifi olarak aynalı Tahir dizisinde rol almak üzere kendisine teklif sunulmuştur. TRT filmlerinde kazanmış olduğu sanatçılık yeteneğini bu dizide de gösterebilmesi için ilk başta aynalı Tahir dizisi için 6 bölüm dizi içerisinde rol alması konusunda teklif sunulmuştur. Fakat teklif sunulan bu aynalı Tahir dizisi 6 bölümün üzerine 164 bölüm daha çekilerek 5 yıllık bir süre içerisinde sevilen ve takip edilen bir dizi olmuştur. Aynalı Tahir dizisi Saruhan Hünel için dizi çekimleri serüveninde bir basamak oluşturarak ve mankenliğinin bırakmış olduğu izlenimler sayesinde aynalı Tahir dışında başka dizilerde de rol almasına neden olmuştur. Saruhan Hünel 1992 yılı itibari ile yine Türk halkının yaşam öykülerini belli bazı kesimlerin yaşam tarzlarını aşkları, tutkuları, aile yaşamlarını ve aile yaşamları içerisinde gelişen aile bağlarını ders verir şekilde ve bunun yanında duygusal içerikli konular içererek izleyicisi ile buluşan gündüzün karanlığı dizisinde rol almıştır.

Bu dizide elde etmiş olduğu başarıların ardından 1993 yılında özellikle gençlerin davranış biçimlerini konu alan aynı zamanda gençlerin aileleri ile olan bağlarını ilişkilerini konu alan yasak sokaklar dizisinde rol alarak dizi oyuncu basamaklarını yükseliş grafiği oluşturarak devam ettirmiştir. Geçmişten günümüze bilişim çağı sayesinde çekilen tüm bu diziler yansıyarak tercih edildiğinde internet ortamında dizi izle veya dizi bölümleri seyret aramaları yapılarak bu tip geçmişte çekilen dizilerdeki nostaljik havaları yakalama fırsatı bulunmaktadır. Saruhan Hünel 1998 yılında duygu yüklü bir dizi olan aşk ve ihtirasın yanında gizemli aşkları konu alan aynı zamanda imkânsız aşkları izleyicisine yansıtan unutabilsem dizisinde Emrah ile birlikte rol alarak dizi çekimlerine devam etmiştir. Saruhan Hünel oynamış olduğu senaristliğini Sergin Akyaz tarafından yapılan aynalı Tahir dizisinde 5 yıl süre ile tilki Ekrem karakteri ile izlenmiştir.

Bu dizide kendisi gibi başarılı dizi oyuncularından Erkan Petekkaya, Alişan, Orçun Sonat, Yeşim Büber, Doğa Bekleriz, Didem Uğurlu, Fatma Belgen ile aynı karelerde yer almıştır. Burada belirtilmesi gereken bu dizinin senaristliğini yapan Sergin Akyaz ile 2003 yılında evlenmiş olduğudur. Oynamış olduğu bu dizinin ardından 2010 yılında boşanmış olduğu Sergin Akyaz’ın senaristliğini yaptığı Araf Zamanı dizisinde rol alarak bu alandaki çalışmalarını Burak Sergen, Selin Ortaçlı, Sermin Hürmeriç, Hakan Ural, Ayşe Kökçü ve Kürşat Başar ile birlikte çalışmışlardır.

Saruhan Hünel Dizi Oyunculuğu Biyografisi 1989 yılında İz Peşinde televizyon dizisi ile başlayan dizi çalışmalarına Taşkın adı ile 1992 yılında Gündüzün Karanlığı Sinema filmi rolünde 1993 yılında Ufukta Bir Ağaç Saruhan adıyla televizyon filmi olan Yasak Sokaklar 1993 yılında Konuk oyuncu olarak 1994 yılında Kaygısızlar dizisi Tilki Ekrem rolü ile 1998-2002 yılları arasında Aynalı Tahir 1998 yılında Güzel Günler Önder adı ile 1998 yılında Unutabilsem Suat rolü ile 1999 yılındaki sinema filmi Nilgün 1999 ile 2001 yılı arasında Erol karakteri ile Yılan Hikayesi 2000 yılında Milli Saraylarımız 2003 yılında Ferhat Güney rolü ile Melek dizisi 2006 yılında Sinan karakteri ile Kaybolan Yıllar 2008 yılında Doğu Karatlı rolü ile Serçe 2009 yılında Saruhan rolü ile Aile Reisi Ve Murat rolü ile Yeni Baştan 2012 yılında Araf Zamanı 2013 yılında Uğurlanmış Arzular 2014-2015 yılları arasında Karagül 2015 yılında sinema filmi olan Sonumcu Baba Aşkın Sırrı Çalışmalarında Saruhan Hünel kendini göstermiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir