Şevval Sam

Şevval Sam

Sinema, dizi oyuncusu ve şarkıcı Şevval Sam 1973 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Annesi de kendisi gibi hayatını sanata vermiş olan yetkin bir sanatçı olan Leman Sam’dır. Babasının adı Selim Sam olan ünlü sanatçı küçüklüğünden beri sanatla iç içe büyümüştür. İlk ve ortaöğrenimini İstanbul Etiler’deki Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulunda tamamlayarak başarılı bir eğitim geçirmiştir. Sanatçı kişiliğiyle bağlantısı olmayan bir lisede öğrenim gören Şevval Sam, Zincirlikuyu’daki bir teknik lisenin restorasyon bölümünden mezun olarak Üniversite öğrenimine hazır hale gelmiştir. Üniversite tahsilini ise Marmara Üniversitesindeki Güzel Sanatlar Fakültesinde yer alan Grafik bölümünde tamamlayan sanatçı tahsil yaşamını İstanbul’da geçirmiştir. Evliliği bir hayli ilginç olan ünlü sanatçı daha on dört yaşındayken fanatik bir Beşiktaş taraftarı olarak futbolcu Metin Tekin’le hazırlanan okul gazetesi için bir röportaj yapar. Röportaj esnasında sorulan bir soruya henüz evlenmeyi düşünmediğini belirten Metin Tekin, daha on dört yaşında olan Şevval Sam’dan yemek teklifi alır.

Bu teklif üzerine çok şaşıran Metin Tekin Şevval Sam’a “Büyü de öyle gidelim” diyerek şaka yoluyla teklifi reddeder. Aradan birkaç yıl geçince flörte başlayan Şevval Sam ve Metin Tekin ikilisi sürpriz bir şekilde evlenerek dünya evine girer. 1993 yılında gerçekleşen bu evlilik maalesef 6 yıl sonra ayrılıkla neticelenir. Çiftin bu evlilikten Tarık Emir adında bir çocukları bulunuyor. Ünlüler dünyasına ağır ağır giriş yapan Şevval Sam, 1993-1998 senelerinde TV’lerde yayınlanan Süper Baba adlı dizide gösterdiği oyunculuk performansı ile akıllarda iz bırakır. Beş yıl ekranlarda boy gösteren bu dizinin ardından birçok dizi ve sinemada rol oynayan Şevval Sam’ını yüreğinin bir köşesinde müzik ateşi yanar durur. İçindeki bu müzik ateşini dışa vuran ünlü sanatçı 2006 yılında hazırladığı “Sek” adındaki stüdyo parçalarıyla müzik camiasına girmiş oldu. Aradan henüz bir yıl geçmişti ki 2007 yılında ikinci albümü olan “İstanbul’s Secrets” adlı albümü hayranlarıyla buluşturdu.

Bu albümle birlikte modern etnik unsurları duru ses tonuyla birleştiren Sam, tüm dinleyiciler tarafından başarılı bulunur. Ayrıca bu dönemde dile getirdiği ve herkesçe sevilen Kazım Koyuncu’nun “Ben seni sevduğumi” şarkısını hiphopla birleştiren sanatçı farklı tatlarda müzik severlerin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Yine aradan bir yıl geçmişti ki 2008 yılında hazırladığı “Karadeniz” albümüyle büyük bir yankı uyandırdı. Albümünde yer alan sevilen 16 adet Karadeniz şarkısını baştan yorumlayan Şevval Sam tüm ülke genelinde ve özellikle Karadeniz’de sevilen şarkıcılar arasına girdi. Ayrıca yöresel parçaların yanı sıra üç tanesi enstrümantal, 20 tane Türk sanat müziğini yeniden yorumlayan Şevval Sam sahip olduğu berrak ses tonuyla her kesimden müzik severe hitap edebiliyordu. 2010 yılına geldiğimizde ise gelmiş geçmiş zamanlarda en çok sevilen Arabesk Parçaları kendi yorumuyla tekrar ele alan Şevval Sam “Has Arabesk” adında bir albüme imza attı.

Arabesk müziğini saflığına dokunmaksızın parçalar dile getirilirken hiçbir elektronik enstrümana yer vermeyen Sam, Gülden Karaböcek, Müslüm Gürses, Esengül, Orhan Gencebay gibi Arabesk tarihinde ismi altın harflerle yazılmış isimlerin unutulmaz efsane parçalarını tekrar dillendirmiştir. Müzik kariyerine son hızla devam eden ünlü sanatçı film-dizi camiasından da hiçbir zaman korkmaz. Birçok dizi filmde yer alan sanatçı bunların yanında reklam filmlerinde de yer almaya başlar.İki yıllık bir çalışmanın sonucu olarak 2013 senesinin Ağustos aylarında “Tango” albümüyle hayranlarıyla buluşan Şevval Sam, klasik ve modern çizgilerle oluşturulmuş başyapıtların yanında özgün eserlere de sesiyle eşlik etmiş, klasik ve modern tango sever hayranlarının gönlünü mest etmiştir. Bazı tango şarkıları Türkçe haliyle tekrar yorumlayan Şevval Sam kariyerinde çeşitli farklılıklara imza atarak değişik hayran kitlelerine hitap edebilmiştir.

Sade bir yaşam çerçevesinin dışına çıkmayan Şevval Sam magazinsel olarak pek gündeme gelmemiştir. Ayrıca verdiği “Toprak Kokusu” adlı konserler dizisinden ilham alarak oluşturduğu “Toprak Kokusu” adlı albümü 2015 yılında hayranlarıyla buluşturan Şevval Sam, Karadeniz’den, Ege’ye, Rumeli diyarından Kafkaslara kadar uzanan pek çok kültürü ihtiva eden şarkıları dillendirmiştir. Bunun yanında Şevval Sam ilk bölümü Kanal D ekranlarında 18 Ağustos 2016 tarihinde yayınlanan Bodrum Masalı adlı dizi de rol almaktadır. Şevval Sam’ın Yer Aldığı Dizi ve Filmler Hayatı boyunca birçok albüm çıkararak müzik severlerin gönlünde taht edinmiş olan usta müzisyen aynı zamanda birçok dizi ve filmde yer alarak sinema severleri de mest etmiştir. İşte o dizi ve filmlerden bazıları. 1993 yılında yayınlanmaya başlayan Süper Baba dizisinde Deniz Rolünde; Gülbeyaz, Feride dizisinde baş rol oyuncusu olarak Feride rolünde; Aşkın Dağlarda Gezer, Yıldızların Altında, Kara Kutu, Bodrum Masalı gibi her biri seyirciyi gönülden etkilemiş olan 22 dizi/filmde yer almıştır.

Bunların yanında ünlü sanatçı TV’lerde yayınlana birçok program da yapmıştır. Bunlardan bazıları şunlardır: TRT 1, TRT2 ve TRT3 ekranlarında yer alan Müzik Ekspresi, TRT 1 Ekranlarında boy gösteren Damak Tadı adında bir yemek programı, TV 8’de bir yıl süren Sanata Dair adlı program, yine aynı kanalda 2 yıl yayınlanan Sanatla 30 Dakika, TRT Müzik ekranlarında yayınlanan Şevval Samla Pazartesi adlı talk show ve yine TRT Müzik’te bir yıl yayınlanan Şevval Sam ile Müzik Atölyesi adlı program ünlü sanatçı tarafından hazırlanan ve büyük beğeniyle takip edilen programlardır. Şevval Sam’ın Oynadığı Reklam Filmleri: Ünlü Sanatçı Şevval Sam banka reklamı olarak Akbank Reklamında, katı yağ sektöründe Terem Yağ’ın tanıtım reklamında, bir deterjan reklamı olan Nili’de, Gıda sektörü olarak Mavi-Yeşil ve Eti Form tanıtımında, yatak reklamı olarak da Bellona reklamlarında yer almıştır.

Şevval Sam ile İlgili Bazı Güncel Bilgiler Şevval Sam’dan Çocuklara Albüm Sürprizi Bir internet haber sitesinde köşe yazarı olan Minik Kuş mahlaslı yazara konuşan Şevval Sam, çocuklar için bir albüm hazırlığında olduklarının müjdesini verdi. Burada verdiği röportajda duygularını ifade eden Sam dizi çalışmalarının yoğun geçtiğini fakat bunun müzik çalışmalarına engel olmadığını belirtti. Yeni yılda “Ninniler” adlı bir albümle çocuklara kucak açacak olan ünlü sanatçı miniklere karşı olan sorumluluğunu yerine getirmek istediğini ve bu çalışmayı bunun için yaptığının altın çizdi. Şevval Sam 0-5 yaş gurubuna hitap edecek olan Ninniler albümüyle çocukların güzel ve tatlı bir uygu çekmesini diliyor. Hazırlıkları bitme aşamasında olan albümün içeriğinde 10 adet şarkı ve iki adet de hikaye bulunuyor.

Şarkı ve öyküleri kendisinin yazdığını ifade eden ünlü sanatçı bu albümü çocukların çok beğeneceğini söylüyor. Verdiği sürpriz haberler bununla sınırlı kalmayan ünlü sanatçı, çocuklar için hazırladığı Ninniler albümünün ardından Toprak Kokusu 2 adlı albümün çalışmalarına ara vermeksizin başlayacağını bildirdi. Otel Yerine Minibüsü Tercih Ediyor Kanal D ekranlarında yer alan ve izleyicinin tahtında şu sıralar yer edinen Bodrum Masalı adlı dizinin sevilen oyuncularından olan Şevval Sam, içerisinde kalmak için özel yapım bir minibüs satın aldı. Prenses adını verdiği bu özel minibüste mutfak, müzik sistemi ve yatak bulunuyor. Dizideki Yıldız karakterini canlandıran sevilen oyuncu dizinin çekim süreci boyunca minibüste kalacağını bildirdi.

Şevval Sam Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir