Yalçın Güzelce

Yalçın Güzelce

Başarılı sanatçı yalçın güzelce 1 ocak 1951 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Sanat hayatı boyunca başarılı bir grafik izleyen usta oyuncu 31 ağustos 2015 tarihinde vefat etmiştir. 1980 yılında sanat hayatına tiyatro sahnelerinde başlamış birçok sahnede görev aldıktan sonra çeşitli sinema filmlerinde ve televizyon dizilerinde rol alarak görev yapmıştır. Tiyatro sahnelerinde görev yaptığı zaman içerisinde 18 tiyatro oyununda fiili olarak görev alarak oyunculuk kariyerini geliştirmiştir. Polizei ve Piyano Piyano Bacaksız filmlerinde oyunculuğunun başarıları karşılığında ödül kazanmıştır. 64 yıllık yaşamı boyunca ömrünün son zamanlarının 5 yılını beyninde oluşan tümörle mücadele ederek ameliyat neticesinde iyileşmesine rağmen son günlerinde tekrar ortaya çıkan rahatsızlığı nedeniyle sevenlerine veda etmiştir. Yalçın Güzelce Kimdir? Başarılı usta oyuncu yalçın güzelce yakın zamanda ilgiyle izlenen kurtlar vadisi pusu dizisinde önemine hissettirecek karakter rolünde oynamış ve dizi içerisinde izleyenlerin dikkatini çekerek dizinin sürükleyici etkisi üzerinde önemli rol oynamıştır.

Yalçın Güzelce başarılı oyuncu karakterinin yansıtmış olduğu dizi ve filmler Takiye, Hesaplaşma, Kurtlar Vadisi Pusu izisinde oynamıştır. Hayat Apartmanı, Arka Sokaklar, Emret Komutanım, Kalp Gözü, Cennet Mahallesi, Paşa Baba Konağı, Sır Dosyası, Hicran, Fanatik, Evimiz Olacak mı gibi başarılı yapıtlarda rol almıştır. Kaçıklık Diploması, Eyvah Babam, Deli Divane, Sihirli Ceket, Zampara Seyfettin, Fırtınalar gibi dizilerin ararnan karakteri olmuştur. Piano Piano Bacaksız, Vatan Yolu, Polizei sinema filmi, Sıcak Tatlı, Değirmen, Davacı adlı film ve dizilerde değişik karakterlerde rol alarak yaşamını tamamen sanata adamış bir kişiliğe sahipti. İnsanlar yaşamları boyunca ellerinden gelen ve yapabildikleri becerileri olan davranışları hayata yansıtarak tercih ettikleri alanlarda kendilerini gösterirler. Yalçın güzelce yaşam öyküsü bakımından sanatla iç içe her verilen rolü içten bir şekilde oynayarak izleyicilerin dizi ve filmlerde karakterlere olan ilgisini her düzeyde en yüksek seviyede olmasını sağlamıştır. Bazı kişiler vardır belirli roller ve karakterler dışında oynamak isteseler de bir türlü kendini role ve karaktere uyuşturamadıkları için yapmacık hareketler olarak davranış sergilemek zorunda kalırlar. Yalçın güzelce sanat yaşamı komedi üzerine kurulu olan oynadığı tüm dizi ve filmlerde insanları güldüren kemal Sunal ile Polizei filminde komedi rolünde Filinta karakterini canlandırırken Almanya da yaşayan gurbetçi ailenin hoyrat kişiliğe sahip bir yapıda olan genci canlandırırken komedi rolünü tam anlamıyla seyirciler ile buluşturmayı başarmıştır.

Yalçın Güzelce usta oyunculuğu ve sanata olan aşkı sayesinde tüm rollere uyum sağlama yönünden değerlendirildiğinde daha önce belirtildiği gibi komedi rolünün yanında tam karşıtı olan dram, kahramanlık, romantik komedi, hüzünlü aşklar, kurgusal yetenekler alanında da son derece başarılı film ve dizi karakterleri oluşturmuştur. Bu başarılı sanat hayatının içerisinde bazen başrol bazen yardımcı oyuncu rolünde görev alarak hepsinde başarılı karakterler oluşturmuştur. Yalçın Güzelce Rol Aldığı Dizi Ve Filmler Yalçın Güzelce sanat yaşamında önemli dizi ve filmlerde başarılı çalışmalarının karşılığında almış olduğu ödüller 1951 yılı ile 2015 yılları arasındaki 64 yıllık zaman aralığında 35 yılını kesintisiz olarak sinema ve filmlerde görev alarak geçirmiştir. Bazı kişilikler vardır kendisine meslek olarak edindiği meşgaleleri zaman içinde kişilik yapısına yakıştırarak onun ayrılmaz parçası haline gelmesini sağlar. Fakat Yalçın Güzelce tek bir meziyet ile kalmayıp 35 yıllık sanat hayatı içerisinde Polizei filmindeki Filinta tiplemesinde Hicran dizisindeki Salih tiplemesine Fırtınalar dizisindeki patron tiplemesine hepsinde ayrı karakterlere bürünerek kendisine ayrı bir alan oluşturmayı başarmıştır. Takiye sinema filmi ile 2010 yılında önemli bir rol üstlenerek başarılı bir çalışma sergilemiştir. Filmin uzun yıllar sinemalarda ve televizyonlarda gösterimi ile izleyicisine aktarılmak istenen duygu ve düşünceleri yalçın güzelce üstlenmiş olduğu rol ile en iyi şekilde aktarmayı başarmıştır. 2009 yılında televizyon dizisi olarak gösterime giren Hesaplaşma dizisinde tiyatroda kazanmış olduğu rol yeteneğini daha da üst seviyelere taşıyarak başarılı bir oyunculuk kariyeri sergilemiştir. Kurtlar Vadisi Pusu da 4 sezon başarılı bir şekilde 2008 yılında 2. Sezon çekimlerinde istihbarat başkanı rolü ile devlet kadrosunda yönetim aşamasında yetkili bir eleman olarak rol almıştır.

2009 yılında Kurtlar Vadisi Pusu TV dizisi 3. Sezon çekimlerinde istihbarat başkanı rolünü oynamış yine aynı yıl içerisin de 3. Sezon çekimlerinde istihbarat başkanı rolü almış 2010 yılı Kurtlar Vadisi Pusu televizyon dizisi 4. Sezon çekimlerinde aynı şekilde başarılı ve dirençli istihbarat başkanı rolü oynayarak dizinin akışı içerisinde önemli etki yaratmıştır. 2007 yılında Hayat Apartmanı TV dizisi ile dizi departmanında önemli rol oynamıştır. 2006 yılında Arka Sokaklar TV dizisi 1. sezon çekimlerinde başarılı oyunculuk karakterini ortaya koymuştur. 205 yılında kadri rolü ile asker konusu işleyen ve askeri yaşamı televizyon dizisi olarak seyircisi ile buluşturan Emret Komutanım dizisinde rol almıştır. 2004 yılında duygusal karakter olarak Kalp Gözü TV dizisinde yine 2004 yılında konuk oyuncu olarak romanların hayatının işlendiği cennet mahallesi dizisinde konuk oyuncu olarak 2000 yılında Paşa Baba Konağı televizyon dizisinde 1999 yılında sır dünyası adlı televizyon dizisinde başarılı roller üstlenmiştir. Yalçın Güzelce Salih karakteri ile televizyon dizisi çalışmalarına 1999 yılında Hicran TV dizisi ile devam etmiştir. 1999 yılında Fanatik TV dizisinde yine aynı yıl 1999 yılında avukat tiplemesi ile Evimiz Olacak mı TV dizisinde başarılı rol almıştır. 1998 yılında polis tiplemesi ile Kaçıklık Diploması sinema filminde beyaz perde de deneyimli sinema oyunculuğu yeteneklerini başarılı bir şekilde sergilemiştir. 1998 yılı içerisinde televizyon dizi çalışmalarına Muhittin Kırık tiplemesi ile Eyvah Babam TV dizisi ile devam etmiştir. 1997 yılında çekilmiş olan deli divane TV dizisi bölümlerinde rol alarak tiyatro ortamında kazanmış olduğu tecrübeleri sayesinde başarılı bir oyunculuk tiplemesi sergilemiştir. 1996 yılında sihirli ceket televizyon dizisi çalışmalarına başarılı bir karakter çizerek dizinin seyirciler tarafından sevilmesini sağlamıştır.

Televizyon filmi çekimlerinde bir çok başarılı tiplemelerle görev almış olan yalçın güzelce 1995 yılında seslendirmesini Güray Taşkanın yaptığı zampara Seyfettin televizyon filminde usta oyunculuk karakterini devam ettirmiştir. 1995 yılında ilk televizyon dizisi çekimlerinde görev aldığı Fırtınalar dizisinde ajans sahibi olarak patron tiplemesini başarılı bir şekilde yerine getirmesi ile 2010 yılına kadar olan televizyon dizisi çekimlerinde sürekli teklif sunulan oyunculardan olmaktadır. 1992 yılında hasan tiplemesi ile Piano Piano Bacaksız sinema filminde rol almıştır. 1989 yılında vatan yolu sinema filminde temel karakteri ile sinema hayatına devam etmiştir. 1988 yılında komedi film ustası Kemal Sunal ile Almanya’da yaşayan Türklerin yaşam öykülerini anlatan sinema filminde filinta tiplemesi ile rol almıştır. 1986 yılında sıcak tatlı yaz sinema filmi ile beyaz perdede sinema tecrübesini geliştirmiştir. Yine aynı yılda 1986 yılında Değirmen sinema filmi ile başarılarını devam ettirmiştir. Sinema filmine ilk adım attığı Davacı televizyon filmi ile halkın kalbinde taht kurmuş kemal Sunal ile rol paylaştığı Davacı sinema filminde avukat tiplemesi ile komedi rolünde görev almıştır. Yalçın Güzelce 1980 yılında tiyatro ile başlamış olduğu sanat hayatını her yılını dolu dolu olacak şekilde televizyon dizileri televizyon filmleri ve sinemalarda başarılı bir şekilde görevini icra etmiş bu alanda çalışan meslektaşlarına da örnek seviyede başarılı çalışmalar sergilemiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir