Yusuf Güney

Yusuf Güney

1984 yılının yaz aylarında yağmurun şehirlerinden olan Trabzon’da dünyaya gelen Yusuf Güney Aslen Gümüşhane Kelkit nüfusuna bağlıdır. 1998 yıllarına kadar Trabzon’da hayat süren Yusuf Güney ve ailesi bu tarihte Londra’ya taşınarak İngiltere’ye yerleşti. Yaşı on beş olana kadar okula gitti fakat bir türlü okul yaşantısına tutunamayan ünlü sanatçı örgün eğitim öğretim hayatına son vererek açık öğretim yoluyla pazarlama bölümünü bitirdi. Dışarıdan üniversite okurken aynı zamanda iş hayatına atılan Yusuf Güney bu şekilde yaşamın koşuşturmacasına dahi oldu. Meşhur olmadan önce gayet sıradan bir hayat sürmekte olan Yusuf Güney İngiltere’nin başkenti Londra’da kebapçılık, barmenlik, baklavacılık gibi değişik işlerle uğraştı. Bir süre güvenlik görevlisi olarak da çalışan Yusuf Güney ardından pazarlama sektöründe müdür olarak da görev yapmıştır. Bir süre de pilotluk tahsili alan ünlü sanatçının kaderi 2005 senesinde Rafet El Romanla tanışmasıyla değişmiştir.

İngiltere’ye konser vermeye gelen El Roman, Yusuf Güney’in müzik dünyasına ilk adımları atmasına vesile olmuştur. Hayatının hiçbir yerinde müzikal eğitim almamış olan genç sanatçı aynı zamanda hiçbir müzik aletini de çalmamıştır. Bu tür özellikleri olmasına rağmen ilk beste çalışması olan Aşk-ı Virane Rafet El Roman’ın beğenisini kazanmayı başarmıştır. Bunun üzerine besteyi çok beğenen Rafet El Roman yine 2008 senesinde çıkardığı “Bir Roman Gibi” isimli albümüne Aşk-ı Virane’yi sokmuştur. Müzik ve sanat camiasına yeni yeni adım atan Yusuf güney için bu mükemmel bir adımdı. Şöhret basamaklarını ağır ağır çıkan Yusuf Güney, Rafet El Roman’ın çıkarmış olduğu bu albümdeki bir parçada kendisiyle beraber düet yapmış, bununla birlikte bu parçanın klibinde de oynayarak şöhretini katlamıştır. Artık müzik piyasasında kendi ayakları üzerinde durmaya başlayan

Yusuf Güney, 2009 yılında Hüseyin Emre adlı yapımcının sahipliğini yaptığı Emre Plak vasıtasıyla “Bir Sevda Masalı” adlı albümü hayranlarıyla buluşturdu. Büyük uğraşlar sonucu piyasaya sürülen bu albümün çıkışında Rafet El Roman’ın desteği elbette ki yadsınamaz. Albüm için ekrana alınan ilk video klip ise yine usta sanatçı Rafet El Roman’a ait olan “Heder Oldum Aşkına” adlı parça için çekilmiştir.Piyasayı kasıp kavuran bu şarkı ve klibi dönemin en iyilerinden oldu. Öyle ki Billboard Türkçe Top 20 sıralamalarında en yüksek iki numaraya kadar yükselen şarkı artık dilden dile dolaşmaya başlamıştı. Ayrıca ülkemizde meşhur olup tahta oturan bu parça Avrupa Radyo Listesindeki sıralamada 99. sırada yer almayı başarmıştır. Heder Oldum Aşkına parçası ile başarıyı yakalayan Yusuf Güney artık tamamen kendine ait adımlar atmaya başladı. Albüm için hazırlanan ikinci videoya sıra gelince, Yusuf Güney sözü ve bestesi tamamen kendi şahsına ait olan Aşkım Aşklarından Bulasın adlı parçayı tercih etti.

Bu klip ve şarkıyla başarısını daha da artıran Yusuf Güney en yüksek altıncı sıraya kadar çıkabilmiştir. Meşhur Olma Yolunun İlk Adımı Aşk-ı Virane Nasıl Yazıldı? Yusuf Güney’in yazmış olduğu Aşk-ı Virane’nin kaynağı aslında bir yaşanmışlığa dayanıyor. Bir zamanlar her gencin yaşadığı aşk acısını Yusuf Güney de yaşadı. Sevgilisinden ayrılan her duygusal insan kendi içini boşaltacağı bir yer arar. Kimisi en yakın arkadaşına sığınırken kimisi de duygularını kağıda boşaltır. İşte Yusuf Güney de için kağıda boşaltan sevdalılardan oldu. Güney, sevgilisinden ayrılmış aşk acısı çeken bir genç olarak kalemi eline almış ve bir tren yolculuğunda Aşk-ı Virane’yi kaleme almış. Dinleyeni derinden etkileyen bu şarkı eğer içinde bir yaşanmışlık olmasaydı bu kadar tesirli olmayabilirdi. Ardından Yusuf Güney meşhur olduktan sonra bu eski sevgilisiyle görüşse de bir türlü aynı çizgide buluşamazlar. Ünlü şarkıcı bu eski sevgilisine herşey için teşekkür ediyor. Çünkü Güney’in kendi söylemiyle eğer kendisine aşk acısı çektirmeseydi o dizeleri kaleme alamayacaktı.

O dizeler de kendisini Türkiye’nin en çok tanınan sanatçılarından biri olma yolunda köprü vazifesi görmüştü. Yeni besteler için yeni aşklar mı gerekir sorusuna “Ben aşk adamıyım!” diyerek cevap veren Güney, kendisinin okkalı bir acı yediğini bir daha bulaşmayacağını vurguluyor. Çok duygusal bir yapısı olduğu için etrafındaki aşklardan dahi etkilenebilen Güney, çok güzel parçaları için aşk acısı riskini göze almadığını belirtiyor. Pazarlama işiyle uğraşırken bir anda meşhur olmanın nasıl bir duygu olduğunu aktaran Yusuf Güney, ilk başta korktuğunu ifade ediyor. Bir anda yükselip yükseldiğin yerde kalmanın zor olduğunu ifade eden sanatçı, hep daha iyisini hedefleyerek yeni ürettiği parçaların eskisinin gölgesinde kalmaması için çok çaba sarf ettiğini vurguladı. Yusuf Güney Nasıl Tiplerden Hoşlanıyor Ünlü erkek isimlerin etrafı onlara hayran bayanlarla doludur.

Peki ünlü bir isim olan Yusuf Güney’in hayalindeki kız tipi nasıldır? Pek çok insan gibi Yusuf Güney de dış görünüme önem veriyor. Kendisinin söylediği gibi kişinin sevdiğinin dış görüntüsü karşıdaki kişiyi dışarıdaki güzellerden korurmuş. Dış görünüşle başlayan ilk tanışma iç güzelliği tanımakla devam eder. Bir kızın kişisel güzelliği de tanıdıkça ortaya çıkar. Tanıdıkça da dış güzelliğe duyulan hayranlık iç güzelliğe yansır. Yusuf Güney’in karşıdaki kişiden beklediği ise kişinin yapmacık değil kendisi olması… Karşı taraftan kendi becerileriyle kendisini etkilemesini bekleyen Yusuf Güney hayranları olanlara da böyle ince mesajlar veriyor. Yusuf Güney ve Evlilik Pek çok ünlü evliliğe mesafeli durur ve geç yaşlarda evlenmeyi tercih eder. Yusuf Güney diğer ünlülerin aksine evliliğe biraz daha sıcak bakıyor. Evliliğe sıcak baktığını belirten sanatçının elbette ki bazı evlilik kriterleri var. Kendisiyle aynı mesleği yapan, yani sanatçı bir kişiyle asla evlenmeyeceğinin altını çizen Yusuf Güney iki tarafın da sanatla ilgilenmesi, sanat camiasında olması evliliği etkileyeceğini söylüyor.

Olumsuz bir etki oluşturacağını düşündüğü için evleneceği insanın sanatçı olmamsı gerektiğini ifade eden Güney, bir evde iki sanatçının biraz fazla olduğunu nükte yoluyla belirtiyor. Çocukları Seviyor Çocuklara karşı ayrı bir ilgi duyan sanatçı Yusuf Güney, çocuklarının olmasını istiyor. Kendi ailesine ısrarla 40 yaşından sonra çocuk yaptırdığını ifade eden Güney, evlendiği insandan bol bol çocuk istediğini vurguluyor . Kendisiyle barışık bir hayat süren Yusuf Güney küçük yaşlardan bu yana hayata tutunarak ve kendi emeğiyle didinerek bir şeyler kazandığını belirtiyor. İkizler burcunun özelliklerini taşıyan Güney rahat bir kişiliğe sahip fakat bazı durumlarda aniden parıldayıverebiliyor. Canı çok daraldığı ve üzerine gelindiğinde damarına basılmış oluyor ve bir anda parlayan Yusuf Güney sinirli bir hal alabiliyor. Bu özelliğini değişmek isteyen Yusuf Güney eskiye rağmen bu özelliğini biraz daha aştığını belirtiyor.

Çok fazla düşünen bir yapısı olduğunu vurgulayan ünlü sanatçı insan düşününce kendisiyle vakit geçirmiş oluyor. Oturup kendisini dinlemeyi seven Güney bunun fazlaya uzatılmaması gerektiğini, kişinin kendisini fazla dinlemesinin bireyi yalnızlığa itebileceğinin altını çiziyor. Genç sanatçı Yusuf Güney çıkarmış olduğu 6 albüm, Rafet El Roman, Eren Atasoy, Semra San, Şeyma Erdoğan gibi ünlü isimlerle yaptığı mükemmel düetlerle ve izledikçe insana hoş anlar yaşatan 13 klibiyle geleceğin en iyi sanatçısı olma yolunda ilerliyor.

Yusuf Güney Resimleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir