Winrar Nedir?

Winrar Nedir?

Winrar Nedir

Winrar Nedir

Günümüz teknolojisine baktığımızda bilgisayarlar hayatımızın birer parçası haline gelmiş durumunda. Şirketler,  işletmeler,  bankalar ve daha bir çok yer bilgisayar olmadan herhangi bir işlemi yapamayacak derecede kuşkusuz bilgisayarlar doğru ve bilinçli kullanıldığında birçok işimizi çok daha kolay çok daha hızlı ve rahat bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor tabi bunları yaparken bir takım yardımcı proğramlara’da ihtiyaç duyuluyor .

Winrar ‘da bunlardan biri winrar bilgisayarların vazgeçilmez programlarından biri olduğunu kanıtlamıştır günümüzde winrar’a sahip olmayan hiçbir bilgisayar yoktur. Öncelikle sizlere winrar hakkında biraz bilgi vereyim bilgisayarımıza internet üzerinden indirdiğimiz sıkıştırılmış halde olan programları dosyaları bilgisayarımızda açmamıza yarayan işlevsel bir programdır aynı zamanda bir doküman’ı, programı yada bir dosyayı karşı tarafa kolaylıkla gönderilmesini sağlamaya yarar nedeni ise yollayacağımız programların dosyaların doküman’ların boyutunun yüksek olması ve yükleme sırasında sorun çıkartabilir olması bu sorunları en aza indirebilmek için winrar dosya sıkıştırıcı programı gönül rahatlığıyla bilgisayarımızda kullanabiliriz. En temel tanımıyla bilgisayarımızda bulunan dosyaların boyutunu küçültmek ve arşivlemek için geliştirilmiş bir bilgisayar programıdır.

Winrar hangi formatları destekler :

Günümüzde en yaygın kullanılan dosya sıkıştırma yöntemleri RAR ve Zip’tir. Winrar hem ZIP, hem RAR hem de aşağıdaki dosya formatlarını desteklemektedir: ACE, ARJ, BZ2, CAB, GZ, ISO, JAR, LZH, TAR, UUE, Z ve 7Z‘dir.

Winrar programının özellikleri :

  • Winrar Türkçe dil özelliği ile RAR ve ZIP0 arşivleri tam olarak desteklemektedir.
  • Metin, ses, grafik, 32-bit ve 64-bit Intel uygulamalarını sıkıştırmak için oldukça gelişmiş ve hızlı bir sıkıştırma algoritması vardır.
  • Dosyayı sadece sürükleyip bırakarak kolayca sıkıştırma işlemini başlatabilirsiniz.
  • Çok sayıda küçük dosyayı diğer sıkıştırma programlarına göre 10% – 50% oranında artırabilir ve fiziksel hasara uğramış arşivleri kurtarabilirsiniz.
  • Dosya adlarında Unicode(evrensel kod) desteği vardır.
  • Dosyaları 128 bit ile şifreleme, arşiv açıklamaları, hata günlüğü, bir çok tema ve arayüz desteği ile değiştirebilinir özellikleri bulunmaktadır.

Kaynak: http://bilgisitesi.co/

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir