Arnavut Mantısı Yapılışı

Arnavut Mantısı Yapılışı

 

Bugünkü yemek tarifimiz olan Arnavut Mantısı diğer bilinen mantılardan ayıran bir özelliği ile dikkat çekmektedir. Aşağıda yapılışını vereceğimiz mantımız için kullanılacak malzemelerin arasında diğer mantılarda kullanılmayan pirinçte bulunmaktadır. Daha çok Edirne yöresinde bilinen ve çoğu evin vazgeçilmez yemeklerinden olan Arnavut mantısı “Boşnak Mantısı” olarakta bilinir. Makedonya kökenli ailelerin baş tacı olarak kabul ettikleri mantının yapımı biraz zahmetli gibi görünse de damaklarda bıraktığı lezzet itibariyle hanımların yapmaktan çekinmediği yemeklerden biri olma özelliğini de taşıyor. Mantının yapılış şekli kişilerin terciğine kalmıştır. Gül böreği ve kol böreği şeklinde hazırlanabildiği gibi küçük bohçalar yapılarakta hazırlanmaktadır. Bu bilgilerin hepsini aşağıdaki tarifimizde bulacaksınız. Şimdi bu lezzeti Arnavut Mantısı yapılışını ve gerekli malzemeleri vermeye başlayalım.

Arnavut Mantısı için gerekli malzemeler şunlardır:

-1 adet kemikli tavukgöğsü.(Tavuk kullanmak istemeyen kişiler 300 gram kıyma kullanabilir.)

-750 gram pirinç.

-1 adet kuru soğan.

-2 adet hazır yufka.(Hamur açmasını bilen hanımlar yufkalarını kendileri de hazırlayabilir.)

-Ayçiçeği yağı.

-1 çorba kaşığı domates salçası.

-Tuz ve karabiber.

Mantının Sosu için gerekli olanlar:

1 kâse yoğurt.

-Sarımsak.

-Ter yağ ve kırmızı toz biber.

Arnavut Mantısının İç Harcının Hazırlanışı;

İlk önce evinizde hamur hazırlayıp nasıl yufka açılacağını kısaca açıklayalım. 500 gram unu bir miktar ılık su yardımıyla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur hazırlayabilirsiniz. Bu hamurlardan börek yufkası inceliğinde açarak mantınızı yapabilirsiniz. Arnavut Mantısının yapılışına ilk önce iç harcını hazırlamakla başlıyoruz. Bunun için önce pirincimizi yıkayıp bir kenarda bekletiyoruz. Yemeklik şeklinde doğradığımız soğanları derin bir tencerede ayçiçeği yağımızla güzelce soteliyoruz. Eğer mantınızı tavuk etiyle yapmak istiyorsanız, bir tencerede marketten aldığımız kemikli tavukgöğsünü yaklaşık yarım saat haşlıyoruz. Haşladığımız tavukgöğsünün etlerini didikleyip daha sonra kullanmak üzere kenarda bekletiyoruz. Ayçiçek yağıyla sotelediğimiz soğanlara bir yemek kaşığı domates salçamızı ekleyip birkaç kez çevirip didiklediğimiz tavuklarımızı üzerine ilave ediyoruz. Hemen ardından pirinçlerimizi de ekleyip güzelce bir miktar daha çeviriyoruz. Ocaktan almadan önce son olarak tuz ve karabiberi de ekleyerek soğuması için bir kenarda bekletiyoruz. Az önce belirttiğimiz gibi tavuk eti yerine 300 gram kıymayı aynı işlemleri uygulayarak hazırlayabilirsiniz.

Arnavut Mantısının Yapılışı:

Arnavut mantısının yapılışı için, ister evimizde hazırlayalım ister hazır yufka kullanalım yapılış aşamaları aynıdır. İlk önce yufkamızı tezgâhımıza seriyoruz. Yaklaşık olarak 3cm eninde ve boyunda olacak şekilde yufkalarımızı kare olacak şekilde küçük parçalar halinde kesiyoruz. Yukarıda nasıl hazırlandığını anlattığımız pirinçli harcımızı bir kaşık yardımıyla kestiğimiz yufka parçalarının üzerine koyuyoruz. Bu işlemden sonra pirinçli yufkalarımızın uçlarını karşılık bir şekilde birleştirip bohça şeklini veriyoruz. Kapattığımız bu bohçaları önceden yağladığımız tepsimize uçları altta gelecek şekilde tepsimize diziyoruz. Tüm yufkaları bu şekilde yapıp tepsimize dizdikten sonra önceden ısıtılmış 200 derecelik fırında üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

FARKLI BİR ÖNERİ: Eğer küçük yufka parçaları size zahmetli geliyorsa, hazırladığınız pirinçli harcı gül böreği veya kol böreği gibi hazırlayıp tepsinize dizip pişirebilirsiniz. Şimdi mantımızın hazırlanışında son aşamaya geldik. Tavukgöğsümüzü pişirdiğimiz suyu burada kullanacağız. Kıyma kullanmayı tercih ettiyseniz 1,5 litre sıcak et suyu kullanabilirsiniz. Fırından çıkardığımız mantımızın üzerine tavuk suyumuzu döküp tekrar fırına atıyoruz. Suyunu çekmesini bekleyip fırından çıkardığımızda mantımız hazırlanmış demektir. Sıcak olarak servis yapabileceğiniz Arnavut Mantımızın üzerine sarımsaklı yoğurt ve teryağlı kırmızı biber sosunu dökerseniz farklı bir lezzete kavuşmuş olursunuz. Dilerseniz sade olarakta servis yapabilirsiniz. Burada tercihi size bırakıyoruz. Afiyet Olsun….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir