BATON PASTA TARİFİ

BATON PASTA TARİFİ

Dışarıdan pastanelerden en uygun fiyata bulabildiğimiz pasta olan baton pastayı evde yapmakta oldukça basit. Ayrıca fazla malzeme de gerektirmeyen bu pastanın lezzeti de oldukça iyi. Pastayı yapmak için gerekli malzemeler arasında 6 paket bitter çikolata yer alıyor. Akabinde 800 gr. taze süt kreması ve son olarak 1 pakette bisküvi yeterli olacaktır.

harika-baton-pasta-tarifi

Üzerine eklemek için ise kakao ve toz fıstık tercih edebilirsiniz. Taze süt kremasını kısık ateşte ısıtın. Kaynama noktasına gelmeden önce ocaktan alın ve üzerine bitter çikolataları atın. Bitter çikolatalar eriyene kadar karıştırmaya devam edin. Bitter çikolataların da kremanın içinde erimesinin ardından kremayı buzdolabına koyun ve soğumaya bırakın.

Eğer kremanın kıvamında cıvıklık varsa biraz daha bitter çikolata ekleyerek kıvamını ayarlayabilirsiniz, kremanın soğuk ve kıvamında olması önemlidir. Kremayı soğumaya aldıktan sonra dikdörtgen bir kabın içerisine streç serilir. Streç sermenin amacı pasta hazır olduktan sonra kabından kolay çıkmasını sağlamasıdır. Streç işlemi de tamamlandıktan sonra dibini kaplayacak şekilde krema dökülür. Krema döküldükten sonra bisküvileri dizme işlemine geçilir. 3 adet bisküvi 2 kat olacak şekilde dizilir ve üzerine tekrardan kaplayacak kadar krema dökülür.

hizli-baton-pasta-tarifi

Toplamda 3 kat olacak kadar bu işlem tekrarlanır ve en sonda da kalan krema tamamen üzerine dökülür. Pasta hazır! Dolapta 24 saatlik bir soğumanın sonucunda afiyetle yiyebilirsiniz. Veya buzlukta 3-4 saatlik soğutma da yeterli olacaktır. Afiyet olsun!

Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir