Gül Reçeli Nasıl Yapılır

Gül Reçeli Nasıl Yapılır

 

gul-receli-nasil-yapilir

Çoğu ev hanımı değişik reçeller yaparak mutfaklarında farklı bir lezzet ve farklı bir koku yaratmaya adeta bayılırlar. İşte bu ilginç tutkulardan birisi gül ile yapılan reçellerdir. Gül reçelleri evde harika bir koku estirir. Rengi canlıdır. Tadı farklı ve ilgi çekicidir. Bu nedenle birçok kadın değişik reçeller yapmak kahvaltı menülerinde değişik lezzetler görmek isterler. Gül reçeline başlamadan önce gül yapraklarının sert ve kurumuş olmamasına özen gösteriniz. Gül bayat olursa reçel istenilen kıvama gelmez. Bu nedenle sizlerin taze ve yumuşak gül yapraklarına ihtiyacınız olacak.

Taze gül yapraklarını tek tek ayıkladıktan bir süre sonra, Gül reçeli için önceden hazırladığınız derin kaplı tencerenin içine göz kararı şekeri ve suyu ilave ediyorsunuz. Daha sonra gül yapraklarını ilave ederek kısık ateşte kaynamasını bekleyin. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra gül ve yaprakları süzülmeye, küçülmeye hatta şekeri içine çekmeye başlayacaktır. Bu işlemi kısık ateşte yapıyorsunuz. Sürekli karıştırmanıza gerek yok arada bir karıştırsanız da olur. Reçel koyulaşmaya başlayana kadar kaşığa gelecek bir kıvamı oluşturana kadar bu işlemi sürdürünüz. Daha sonra bu oluşum reçele dönüşecek çok fazla kalınlaşma dan kapatma gereği duyacaksınız. Bunun için sizlerden istediğimiz tek şey sabırlı olmanızdır. Arık gül reçeliniz oldu.

Şimdi ılık bir yerde soğumasını bekleyiniz. Soğuma işleminin çabuk olması için buzdolabına ani sıcaklıkta koymak buzdolabınızı bozabilir. Soğutma işlemini doğal yolla yapmanızda yarar vardır. Gül reçelinin katmerli olması daha güzel bir görüntüye sahip olmasına katkıda bulunur. Reçel serin yerde muhafaza edilmeli ve soğutulmalıdır. Yoksa şekerlenme fazla olarak reçelin ana görüntüsünü ve kalitesini düşürecektir. Gül reçelinin aynı zamanda faydaları oldukça fazladır. Bunların başında cilt güzelliği gelmektedir. Yanaklarınızın pembe leşmesine katkıda bulunur. Cildin daha canlı ve parlak görünmesini sağlar.

İştahsız çocuklara verildiğinde çocuğun iştahında artışlar meydana gelir. Zayıflıkta kilo yapıcı etkiye sahiptir. Saçların gürleşmesini sağlar. Mide rahatsızlıklarına iyi gelir. İçinde var olan vitaminler ve zengin lifler sayesinde vücudun daha dinamik olmasına katkıda bulunur. Gül reçeli kolay yapılan fakat sabır isteyen bir iştir. Gül reçelini yaptığınız zaman sürekli başında beklemeniz gerekir. Özellikle pişme esnasında kullanacağınız kısık ateşin etkisi oldukça büyüktür. Eğer son gaz bu işlemi yaparsanız şekerler alta çökerek dipte yanmalara sebep olur. Gül reçelini yaparken kuru ve çürümüş yaprakları sakın eklemeyin bu reçelin tadını bozacaktır. Hemen ekşimelerin oluşumu gerçekleştirecektir.

Etiketler: , ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir