Hünkar Beğendi

Hünkar Beğendi

 

En güzel lezzetli et yemeklerinden biri olan hünkar beğendi tarifini yazacağız. Hünkar beğendi ister kuzu butu ile ya da ister dana eti ile de pişirebilirsiniz. Hünkar beğendi için sizlere malzemelerini verelim. Kuzu but ya da dana eti artık hangisini tercih ettiyseniz ondan beş yüz elli gram alın, bir adet büyük boy soğan, arzu edilirse iki diş sarımsak, iki yemek kaşığı zeytinyağı, iki adet büyük boy domates, bir yemek kaşığı da domates salçası, üç su bardağı su ve tuzdur. Gelelim hünkar beğendinin tarifini yazmaya.

Üç tane büyük boy patlıcan,

iki su bardağı süt

iki yemek kaşığı un ve

iki yemek kaşığı da tereyağı.

İki su bardağı kadar da peynir ve tuz.

Hünkar beğendi tarifi için sizlere en önemli olan püf noktasını yazalım ne dersiniz. Hünkar beğendi yaparken ya ızgarada yapın ve ya da ocakta közleyin. Közlenen patlıcanların kabuklarını soymalısınız. Mutlaka beğendisini yaparken sıcak değil de soğuk su kullanın. Şimdi de gelelim hünkar beğendinin pişirme önerisini sizler için vermeye. Salçalı ve domatesli bir et yapılacağı için taze kekik de kullanın. Hünkar beğendiyi lezzet yapan zeytinyağıdır. Hünkar beğendi tarifi ve nasıl yapıldığını bilmiyorsanı bu siteden öğrenebilirsiniz.

Şimdi hünkar beğendi tarifinin yapılışına sıra geldi. Etleri küp, küp kesin. Soğanları da yemeklik olacak şekilde kesin. Domatesler de etler gibi küp, küp kesin. Yıkayın ve sonra da patlıcanları alıp ızgara ya da ocağın üzerinde ters, düz bir şekilde çevirip pişirin. Ardından zeytinyağını bir tencereye dökün ve biraz ısınmasını bekleyin. Sonra tüm küp, küp kestiklerinizi tencereye koyup kavurun. En son domatesi ve salçayı ekleyin. Sıcak su da ekleyip otuz dakika boyunca pişmelidir. Sonra tuz koyun. Tuz en son konulmalıdır. Közlediğiniz patlıcanlarda küp, küp kesip tencereye ekleyin. Ayrı bir tencerede beşamel sos hazırlayın. Yani tereyağı, un kavrulduktan sonra sütleri ekleyin ve patlıcanları da süt ile birlikte ekleyin.

Beğendinin karışımını mutlaka kısık ateşte pişirilmelidir. Beğendinin karışımında bulunacak olan kaşar en lezzetli hali olur. Servis ettiğiniz zaman patlıcan karışımını ve onun üzerine de etli karışımı da ekleyin. Sıcak, sıcak yiyin. Hünker beğendi çok lezzetli bir yemek olduğundan dolayı misafirlere de gönül rahatlığı ile bu yemek tarifini yapabilirsiniz. Hünker beğendi görüntüsü ile de gönülleri fethetmektedir. Et seven insanlar için de çok iyidir. Kesinlikle tavsiye ederim. Hünker beğendi tarifini sitemizde de görüntüsünü inceleyebilirsiniz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir