Sebzeli Et Sote

Sebzeli Et Sote

 

Et yemeğini yiyen sebze yemez. Sebze yemeğini yiyen de et yemez. Bizde ikisini bir araya getirelim dedik. Sebzeli et sote çok lezzetli ve görüntüsü de iştah açıcı olmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Sebzeli et sote dört kişilik bir yemektir. Sebzeli et sote tarifinin malzemelerini hemen yazalım.

Beş yüz elli gram kuş başı şeklinde doğranmış et,

bir adet büyük patates,

bir tane büyük havuç,

bir tane domates,

bir tane soğan,

iki tane yeşil ve

kırmızı biber,,

üç yemek kaşığı zeytinyağı,

tuz ve karabiber koyun.

İsteğe göre de bir yemek kaşığı domates salçası da ekleyebilirsiniz.

Gelelim sebzeli et sote tarifinin nasıl yapıldığına. İlk olarak sebzeli et sotenin yapılışını anlatalım. Beş yüz elli gram kuş başı eti bir tencereye koyun ve üzerine de su dökün. Ardından ocağa alın ve kaynaması için bekleyin. Kaynadıktan sonra da köpüren suyu kaşıkla alın. Ocağı kısın ve biraz da etlerinizin pişmesi için bekleyin. Başka bir tencereye alın ve içine üç yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin. Sonra teker, teker soğan, biberleri ve patatesleri koyun. Kızarana kadar iyice kavurmalısınız. Kızardıktan sonra da domatesi, domates salçasını da ekleyin ve sıcak suyu da ekleyin ve tencerenin kapağını koyun.

Bu arada tuzunu da eklemeyi unutmamalısınız. Bu şekilde on dakika daha piştikten sonra ocağın altını kapatın. Sebzeli et sote tarifi için sitemize girip yemeğin resimlerini de inceleyebilirsiniz. İştahınızın da açılacağından hiç şüpheniz olmasın. Sebzeli et sotenin içerisine mantar da ekleyerek daha da lezzetli bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Bu yemek gayet sağlıklı ve herkesin de kesinlikle yiyebileceği tarzda bir yemek olmaktadır. Sebzeli et sote yemeğini yaparken bazı insanlar da önce eti haşlar.

Sizlerde eğer isterseniz ilk önce kuş başı etleri suyun içerisinde kuş başı etleri kaynatabilirsiniz. Bu şekilde de yiyebilirsiniz, gayet lezzetli bir tat oluyor. Sebzeli et sote yemeğini yapmaya karar verdiğiniz zaman patlıcan da ekleyebilirsiniz. Patlıcanları yalnız iyice tencerenin içerisinde kızarması lazım ki çiğ kalmasın. Biber sevmiyorsanız başka tür sebzeler ile de etli sote yemeğini yapabilirsiniz. Patlıcanı küp, küp doğrayın ve o şekilde tencerenin içerisinde soğan ile birlikte kavurun.

Etleri de her zaman sebzelerden sonra kavurun. Bu sebzeli et sote sitemizde çok fazla araştırılmakta ve çok da beğenilen yemekler arasındadır. Bugün ne pişirirsem diye kara, kara düşünüyorsanız ya da akşam yemeğine misafirleriniz gelecekse ve ne yemek yapacağınız konusunda kararsız iseniz sebzeli et sote yemeğini pişirerek misafirlerinizin hem karnını hem de gözünü de doyurabilirsiniz.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir